Pozostałe

Co warto wiedzieć o nadzieniach cukierniczych?

Co warto wiedzieć o nadzieniach cukierniczych?

Przemysł cukierniczy w Polsce cały czas intensywnie się rozwija ze względu na rosnący eksport naszych krajowych słodyczy. Dzięki dobrej jakości polskich wyrobów cukierniczych rośnie na nie popyt, zwłaszcza na rynku zagranicznym. Oprócz odpowiedniego doboru składników do ciasta, ciastek czy pączków, bardzo ważny jest wybór nadzienia, które zachęci konsumentów do dalszej konsumpcji wyrobów cukierniczych.

Nadzienia cukiernicze – definicja i rodzaje

Są to półprodukty wytwarzane najczęściej na bazie cukru, z dodatkiem przecierów owocowych, owoców w kawałkach, kakao, orzechów lub tłuszczu. Dodatek nadzienia sprawia, że wyrób cukierniczy jest bardziej atrakcyjny dla konsumenta, zarówno smakowo jak i wizualnie. Do najczęściej spotykanych rodzajów nadzień należą:

  • nadzienia do pralin i czekolady;
  • nadzienia termostabilne do wypieków;
  • nadzienia dozowane po wypieku;
  • wsady owocowe.

Nadzienia do pralin i czekolady

Wśród nadzień do pralin, czekolad i cukierków czekoladowych bardzo często spotykanym jest nadzienie owocowe. Wytwarza się je na na bazie przecierów owocowych i ich koncentratów. Czasami może zawierać dodatek witamin lub ziół. Kolejnym popularnym rozwiązaniem są nadzienia czekoladowe i karmelowe. Produkuje się je na bazie zagęszczonego mleka, cukru, syropów i tłuszczu. Konsystencja może być zarówno płynna jak i bardziej zwarta. Czasami w tych nadzieniach można spotkać dodatek rumu, whisky czy innych alkoholi.

Nadzienia termostabilne

Wyroby te przygotowywane są z przecierów owocowych. Ten rodzaj nadzień służy do nadziewania ciast przed procesem pieczenia, może być dozowany do środka lub na powierzchni wypieku. Najbardziej uniwersalne są nadzienia marmoladowe – można nimi wypełniać rogaliki, ciastka, drożdżówki czy pączki. Kolejnym rodzajem są nadzienia termostabilne z kawałkami owoców przeznaczone do wypieku np. jagodzianek, ciast i ciastek francuskich czy drożdżówek. Są one przygotowywane z owoców mrożonych dodawanych w całości lub w kawałkach. Zawartość owoców w tego typu nadzieniu jest większa niż w nadzieniu marmoladowym. Na rynku dostępne są również nadzienia kremowe o smaku czekolady, toffi, wanilia, czy adwokatu, których konsystencja jest bardziej budyniowa. Szeroki wybór termostabilnych nadzień zapewnia https://www.eurohansa.pl/.

Nadzienia dozowane po wypieku

Jest to grupa nadzień, których konsystencja dostosowana jest do dozowania ze zbiorników za pomocą pompy. Mogą to być zarówno nadzienia owocowe, jak i smakowe. Dostępne są również nadzienia do ciast mrożonych. Stosowane są jako dodatek w przemysłowej produkcji mrożonych tortów, kruchych ciast czy pączków. Są odporne na niskie temperatury, dzięki czemu po rozmrożeniu zachowują odpowiedni smak i wygląd.

Wsady owocowe

To bardzo różnorodna grupa produktów dodawana do produktów mlecznych i deserów. Owoce mogą być w kostce lub zmiksowane na gładko. Jako dodatek do nich można spotkać kawałki czekolady lub nasiona. Odpowiednie właściwości wsadów zapobiegają ich mieszaniu z warstwą mleczną.