Spółdzielnia to jeden z wielu sposobów organizowania działalności gospodarczej. W jej ramach struktura własności wygląda nieco inaczej, niż w przypadku „klasycznie” urządzonego przedsiębiorstwa. W poniższym artykule przedstawiona zostanie specyfika takich organizacji oraz ich zakładanie.
Spółdzielnia – co to?
W ramach spółdzielni różne osoby łączą się, by wspólnie zaspokajać swoje ambicje biznesowe. W praktyce każdy ze spółdzielców jest właścicielem swojej firmy, nie zaś jej szeregowym pracownikiem. W 2012 WorldWatch Institute stwierdził, że na całym świecie około miliarda osób należało do jakiejś spółdzielni. W Polsce spółdzielnie popularne są na rynku mleczarskim. W ich ramach rolnicy, dystrybutorzy i przetwórcy łączą swoje siły dla wspólnego zysku.
Jak założyć spółdzielnię?
Jak każda inna działalność, spółdzielnia podlega obowiązkowi zarejestrowania. Aby było to możliwe, musi zebrać się minimum dziesięcioro założycieli. Uchwalają oni statut spółdzielni, potwierdzając go swoimi podpisami. W przypadku spółdzielni rolnej limit dolny wynosi jedynie pięć osób. Mając gotowy statut, należy za pomocą Portalu Rejestrów Sądowych przesłać wniosek rejestracyjny do Krajowego Rejestru Sądowego. Do wniosku załącza się statut oraz stwierdzenie wyboru organów spółdzielni.
Jak działają spółdzielnie?
Przykładem jest OSM (Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska) w Krasnymstawie. Obsługuje ona ponad dwa tysiące dostawców z ogromnego terytorium województwa lubelskiego. Jednocześnie przetwarza rocznie 160 mln litrów mleka. W ofercie spółdzielni znajdują się liczne produktu, których bazą jest oczywiście mleko. OSM Krasnystaw pozwala na kupno między innymi:
- produktów przyjaznych wegetarianom,
- owsianek,
- kefirów i maślanek,
- mlek,
- serków wiejskich,
- maseł,
- śmietan,
- jogurtów pitnych i deserowych.
Szczegółową ofertę i historię firmy można znaleźć pod adresem internetowym https://www.krasnystaw.eu/pl.
Podsumowanie treści artykułu
W artykule przedstawiono procedurę rejestrowania spółdzielni. Nie ma ograniczeń co do branży. Jest to forma tradycyjnie kojarzona z mieszkalnictwem i rolnictwem, niemniej nie ma przeciwwskazań do organizowania się we spółdzielnie w innych sektorach rynku. W artykule przedstawiono także współczesny przykład dobrze prosperującej spółdzielni mleczarskiej. Jak widać, forma ta mimo wielowiekowej tradycji ma przed sobą świetlaną przyszłość. Wszystko dlatego, że w jej ramach podmioty o zbieżnych interesach łączą się, by razem tworzyć wspólny i dobrze funkcjonujący biznes.