Przygotowywanie steka
Osobom niedoświadczonym w kuchni źle się kojarzy i jest uważane za trudne. Istnieje wiele teorii na ten temat, jedni zalecają solić steka przed smażeniem, drudzy nie, niektórzy też mówią, że powinno się go obgotować przez kilka minut. Pamiętaj, że mięso to źródło życiowej siły. W tym tekście postaram się wytłumaczyć jak wykonać to poprawnie.
Wybór mięsa.
Pierwszym krokiem do przygotowania steka będzie wybór mięsa. Istnieje bardzo dużo rodzajów wołowiny dedykowanej dla tego dania lecz są one ciężko dostępne i drogie. Jest to np.: japońskie wagyu, które jest przygotowywane w najdroższych restauracjach świata. Najpowszechniejszymi rodzajami wołowiny, które łatwo dostać są: polędwica, antrykot i rostbef. Można je kupić niemal w każdym sklepie. Polędwica charakteryzuje się delikatnością, konsystencją oraz grubością gotowego steka. Antrykot jest najlepszym wyborem na grilla, jest poprzerastany pysznym tłuszczem oraz cechuje się wybornym smakiem. Przy wyborze tego rodzaju mięsa musimy zwrócić uwagę na jego wygląd, powinien mieć dwa duże źródła tłuszczu i być poprzerastany nim w całości. Kolejnym rodzajem będzie rostbef, który również świetnie nadaje się na grilla. Jest nieco mniej tłusty niż antrykot lecz ma wspaniałą konsystencję oraz smak. Przy wyborze steka powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego grubość. Mięso powinno być wszędzie tej samej grubości. Ważnym aspektem będzie również jego świeżość i kolor, stek powinien być czerwony.
Stopnie wysmażenia steka.
Wyróżniamy 6 stopni wysmażenia steka.
1. Blue – stek powinien być w 100% surowy w środku. Mięso lekko podsmażamy, około 1 minuta na stronę. Temperatura wnętrza steka ma wynosić od 10 do 29 stopni Celsjusza. Mięso powinno być miękkie i nie ma prawa przeciekać.
2. Rare – stek powinien być w 75% surowy w środku. Mięso smażymy przez 2,5 minuty z każdej strony. Temperatura wnętrza steka ma wynosić od 30 do 51 stopni Celsjusza. Mięso powinno być miękkie i delikatne. Może lekko przeciekać.
3. Medium rare – stek powinien być w 50% surowy w środku. Mięso smażymy przez 3-4 minuty z każdej strony. Temperatura wnętrza steka ma wynosić od 57 do 63 stopni Celsjusza. Mięso powinno być delikatne i miękkie, lekko sprężyste. Może przeciekać.
4. Medium – stek powinien być w 25% różowy, nie surowy w środku. Mięso smażymy przez 4 minuty z każdej strony. Temperatura wnętrza steka ma wynosić od 63 do 68 stopni Celsjusza. Mięso powinno być sprężyste i delikatne w dotyku.
5. Medium well – stek powinien być w 100% usmażony i mieć wąski pasek różowego zabarwienia na środku. Mięso smażymy przez 5 minut z każdej strony. Temperatura wnętrza powinna wynosić od 72 do 77 stopni Celsjusza. Mięso powinno być lekko sprężyste i zbite.
6. Well done – stek powinien być w 100% usmażony, brązowy w środku. Mięso smażymy przez 6 minut z każdej strony. Temperatura wnętrza powinna wynosić ponad 77 stopni Celsjusza. Mięso powinno być zbite i mocno sprężyste.
O peklowaniu mięsa dowiedzieć się tutaj.
Jak prawidłowo przygotować steka?
Pierwszym krokiem do przygotowania steka będzie doprowadzenie go do temperatury pokojowej. Następnie powinniśmy umyć nasze mięso i je osuszyć ręcznikiem papierowym. W międzyczasie nagrzewamy patelnię na maximum. Kolejnym krokiem będzie nasmarowanie steka oliwą z oliwek, lub jakimkolwiek innym tłuszczem do smażenia. Mięso przyprawiamy grubo zmielonym pieprzem i solą z obu stron. Jeśli posoli się steka bezpośrednio przed smażeniem, woda zostanie pochłonięta jedynie z jego powierzchni, co będzie skutkowało chrupiącą skórką. Mięso umieszczamy na rozgrzanej patelni i smażymy według oczekiwanego stopnia wysmażenia. Po kilku minutach umieszczamy łyżkę masła na steku, a obok kilka ząbków czosnku. Na niskim ogniu polewamy mięso roztopionym tłuszczem, który da niesamowity smak. Steka odstawiamy na kratkę lub na coś, gdzie nie będzie pływał w swoich sokach. Ten proces zapewni nam chrupiącą skórkę. Steka możemy podawać z pieczonymi ziemniakami, frytkami, lub podsmażonym chlebem.
Gdzie można dostać odpowiednie mięso?