Słowa kluczowe: mięso, wieprzowina, wołowina, cielęcina, drób, jagnięcina, dziczyzna,hodowca, salmonella, kura, baranina,ubój,kalorie,łąka,wiek,waga,mrożone
Siła życiowa
Mięso dla wielu z Nas jest źródłem siły życiowej. Najistotniejsza jest jego jakość. Należy wiedzieć, ze mięso zawiera sporo białka, obfitującego w niezbędne dla organizmu aminokwasy, co przesądza o jego wysokiej wartości odżywczej. Mięso dostarcza także, obok witamin, pierwiastków, takich jak cynk, żelazo i pierwiastków śladowych, istotnych witamin z grupy B. Warto wiedzieć, że wartość odżywcza mięsa waha się w zależności od jego rodzaju, gatunku czy wyrobu. A wysoko wartościowe mięso możemy rozpoznać po jego barwie, zapachu, smaku oraz strukturze. Jednym z częściej polecanych sklepów online z mięsem jest Tastestore, gdzie można znaleźć szeroki wybór wędlin i kiełbas.
Oto rodzaje mięsa:
1). Wieprzowina (aromatyczna i rozmaita) – należy wiedzieć, że w handlu oferowana jest wieprzowina pochodząca od zwierząt między 7 a 8 miesiącem życia, które nie osiągnęły jeszcze dojrzałości płciowej. Już po 2 dniach od uboju mięso jest dojrzałe i nabiera swojego charakterystycznego smaku.
2). Wołowina (ciemna i sycąca) – należy wiedzieć, że jakość wołowiny zależy od wieku, wagi i oczywiście warunków zwierząt rzeźnych. Do handlu trafia z reguły mięso młodych zwierząt. Przechowywane w chłodni zyskuje charakterystyczny aromat i staje się kruche i delikatne.
3). Cielęcina (kruchość i delikatność) – należy wiedzieć, że cielęcinę pozyskuje się z zasady z młodych wołów, które nie przekroczyły 3 miesiąca życia. W porównaniu z wołowiną cielęcina odznacza się łagodniejszym smakiem i jest bardziej delikatna. Posiada mało kalorii i jest lekkostrawna.
4). Drób (lekki i smaczny) – należy wiedzieć, że drób w porównaniu z innymi gatunkami mięsa jest stosunkowo bogaty w białko i ubogi w tłuszcze. Jego mięso jest niezwykle delikatne i białe. Najpowszechniej znane gatunki drobiu to kura (np. rosołowa czy kurczak), kaczka, gęś oraz indyk. Wszystkie je można kupić zróżnicowane co do wieku i wagi, a także rozebrane na części, jak skrzydła, udka lub piersi. Należy pamiętać o tym, że przygotowywanie drobiu wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na czystość, bowiem może on być nosicielem salmonelli. Dlatego też musi być chłodzony. Drób mrożony powinien być rozmrażany w lodówce pod przykryciem. Wodę z rozmrażania należy natychmiast wylać. Przedmioty, które miały styczność z mięsem, np. nóż czy deseczka do krojenia, należy po skończeniu pracy dokładnie umyć. Podobnie jak i ręce. Mięso z drobiu musi być zawsze dogotowane i dopieczone.
5). Jagnięcina (baranina) mięso nieco odmienne w smaku – należy wiedzieć, że jagnięcina, czyli młoda baranina stanowi pewną odmianę na naszych stołach. Do rzeźni trafiają jagnięta mleczne w wieku od 3 do 6 miesięcy czasu. Ubój jagniąt tuczonych, między innymi pasionych na łące trawą, następuje najpóźniej w 12 miesiącu życia. Natomiast nazwa jagnięcina odnosi się jedynie do osobników, które ukończyły 12 miesięcy.
6). Dziczyzna (smak natury) – należy wiedzieć, że oferta, jeśli chodzi o dziczyznę, nie musi być związana z sezonem łowieckim. Dlaczego? Bowiem dziczyzny dostarczają już hodowcy, a przez cały rok można ją kupić w postaci mrożonej
Mięso trzeba jeść. Nie wiem jak można być wege