Pizza domowa czy na telefon? Włoska kuchnia podbiła cały świat, a liczba pizzerii to żywy dowód na jej popularność. Codziennie mijamy na ulicach miast dostawców i prawie równie często sami korzystamy z ich usług. To na pewno pozwala na zaoszczędzenie czasu, ale czy jest aż tak opłacalne? A co z możliwością zrobienia domowej pizzy?
Jej zrobienie wcale nie jest trudne i nie wiąże się z tak dużymi wydatkami, jak korzystanie z usług restauracji. Dodatkowym atutem jest fakt, że gotując w domu mamy pewność odnośnie świeżości wszystkich składników i możemy wybrać nasze ulubione dodatki. Nie musimy się też martwić o temperaturę dania, które sami będziemy wyciągać z piekarnika. Plusów jest wiele, więc jak zabrać się do pracy? Poniżej znajdziesz kilka prostych porad dotyczących przyrządzania pizzy w domu.
Przepis na domową pizzę
Jak zrobić domową pizzę? Przepis nie jest skomplikowany, więc nawet początkujący kucharz sobie z nim poradzi. Kluczem jest cierpliwość i prawidłowe wyrobienie ciasta. Drożdze muszą mieć czas wyrosnąć, ale to dzięki nim nasza pizza uzyska niepowtarzalny smak. Godzina oczekiwania to minimum, ale jeśli masz więcej czasu, to wykorzystaj to. Przygotowanie ciasta kilka godzin lub nawet dzień wcześniej to świetne posunięcie.
Ciasto powinno wyrastać w misce lekko posmarowanej oliwą, aby łatwiej było je wyjąć. Należy pamiętać o temperaturze – drożdże będą pracowały w temperaturze minimum 20°C – 24°C. Wyrośnięte ciasto pokroić należy na odpowiedniej wielkości kawałki i posypać mąką. Sprawi to, że proces wałkowania będzie łatwiejszy, ponieważ ograniczy jego lepkość.
Z czym podać pizzę domową?
Pizza to danie uniwersalne, a każdy może zrobić je ze swoimi ulubionymi dodatkami. Jest jednak kilka przydatnych porad dotyczących ich doboru. Część składników nie sprawi nikomu problemów i świetnie nadaje się do pierwszej próby upieczenia własnej pizzy. Są to np. warzywa, które można jeść na surowo, wędliny, a także wcześniej przygotowane przetwory (m. in. oliwki lub kapary). Dobrze sprawdzą się również składniki z puszek, oczywiście po odsączeniu.
Warto jednak uważać na pewne grupy dodatków, takich jak:
- Trudniejsze w obróbce warzywa, np. bakłażan – należy wcześniej je przygotować. W przypadku bakłażana świetnym pomysłem jest upieczenie go na grillu lub posolenie i przemycie, aby pozbył się nadmiaru wody i goryczy.
- Surowe mięso, które może nie upiec się razem z ciastem. Nie warto ryzykować, zwłaszcza w przypadku większych kawałków. Wcześniejsze przyrządzenie mięsa pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek i zapewni mu dobrą teksturę.
- Wilgotne dodatki, które należy odsączyć. Jeśli tego nie zrobimy, to może okazać się, że ciasto nasiąknie i nie upiecze się lub będzie po prostu wilgotne i niesmaczne. Pomocny okaże się ręcznik papierowy, za pomocą którego delikatnie osuszymy większość składników.
Mając te kilka porad w pamięci, na pewno uda Ci się przygotować wyśmienite danie. Od teraz nie zawsze będziesz sięgać po telefon, gdy najdzie Cię ochota na pizzę. Eksperymenty ze smakami i dodatkami do tego włoskiego specjału to świetna kulinarna zabawa dla każdego.