Drugie daniePieczeń

Praktyczne porady, aby przygotować smakowitą pieczeń

Praktyczne porady, aby przygotować smakowitą pieczeń

Słowa kluczowe: pieczeń,temperatura,termometr,mięso,ryba,szynka,wieprzowa,kurczak,rostbef,wołowy,polędwica,karkówka,szponder,brandy,gin,żyły,szalotka,pomidory,czosnek

Oto praktyczne porady, aby przygotować smakowitą pieczeń:

Idealna temperatura

– warto zainwestować w zakup specjalnego termometra do mięsa. Kosztuje on naprawdę niewiele, obecnie na przykład z Tescoma za około 35 zł. To urządzenie podczas świątecznych przygotować będzie nieocenione. Taki urządzenie zwyczajnie wbija się w pieczeń i sprawdza, czy jest ona gotowa. Świadczy o tym odpowiednia temperatura, inna dla każdego rodzaju mięsa:

a). kurczak – 68 stopni Celsjusza
b). ryba – 55 stopni Celsjusza
c). średnio wypieczony rostbef wołowy – 54 stopnie Celsjusza
d). szynka wieprzowa – 74 stopnie Celsjusza.

Dodatki, które wzbogacą smak pieczeni:

a). czosnek – należy wiedzieć, że drób w całości dobrze naszpikować obranymi z łupin ząbkami czosnku. Możemy również dorzucić je do brytfanny lub rękawa z udkami kurczaka czy kaczki. Danie będzie bardziej wyraziste.
b). pomidory – należy wiedzieć, że możemy nimi obłożyć mięso podczas pieczenia. Dobrze sprawdzają się pomidorki koktajlowe, które także ozdabiają potrawę.
c). szalotka – należy wiedzieć, że jest łagodniejsza w smaku od tradycyjnej cebuli i nadaje pieczeni delikatną słodycz. Przed dodaniem dobrze jest ją lekko podsmażyć.
d) sos – proste sposoby na wyśmienite  sosy

Odpowiednie zasady, aby pieczeń była smakowita i pieczysta:

a). należy wiedzieć, że mięso przed pieczeniem należy pozbawić żył, które powodują, że pieczeń sie kurczy i robi twarda.
b). należy wiedzieć, że wołowina i schab będą bardziej soczyste, jeżeli przed pieczeniem sparzymy je wrzącą wodą. Zamiast tego możemy także mięso posypać mąką i szybko zrumienić na złocisty kolor na mocno rozgrzanym tłuszczu.
c). należy wiedzieć, że aby twarde mięso zmiękło przed pieczeniem, należy je polać kieliszkiem wódki albo innego mocnego alkoholu (gin, brandy).
d). należy wiedzieć, że czas pieczenia liczymy według wagi – na każdy 1 kg wieprzowiny i drobiu przeznaczamy 1 godzinę 15 minut czasu w temperaturze 160 stopni Celsjusza. Tłuste mięsa, na przykład szponder i karkówkę, pieczemy 1 godzinę na 1 kg mięsa, w temperaturze 180-200 stopni Celsjusza. Natomiast czas wołowiny zależy od tego, jaka to część: 1 kilogram polędwicy wołowej pieczemy 50 minut czasu w temperaturze 180 stopni Celsjusza, a rostbef wołowy 1 godzinę czasu w temperaturze 150 stopni Celsjusza.